עמוד הבית / כשרות /  פסטה איטלקית למהדרין

 פסטה איטלקית למהדרין

לאחר שבשבוע הקודם, נותרנו עם שאלה פתוחה, מעין חידה, כיצד יש כאלה שמפרסמים, על מותגי פסטה כל שהם, הקיימים בארצות הנכר, שניתן לצרוך אותם, מבלי שיהיה עליהם כשרות כל שהיא, נסביר הפעם,  את ההסבר במין משל, או כסיפור על הביקור של אותו הרב במפעל, שבגינה הוא החליט להתיר…..

לאחר נסיעה ארוכה ומתישה באזור פתוח שאינו ממש סמוך לעיר, הגיע הרב לפתחו של המפעל המשתרע על פני שטח גדול מאד, המאחסן בתוכו אזורי ייצור שונים, עד כדי כך שהייתה נדרשת לו נסיעה ברכב בין אגף לאגף, ולכן גם לאחר שהרב הגיע למשרדי המפעל, והבחין בקטלוג של המפעל המציע ומציג עוד סוגי מזון שאותם המפעל מייצר, כמו עוגות, וופלים, קרקרים ,ביסקווטים, וכדומה, לא התרגש יתר על המידה, מחמת שהמפעל גדול מאד, ואגפי הייצור מרוחקים זה מזה, עד כדי כך שמערכות הקיטור לכל אגף הם עצמאיות ובלי חיבור בניהם, ועל כן אין קשר בין ייצור אחד למשנהו, מלבד זה שהפועלים נדרשים לבצע סניטציה, ולרחוץ את ידיהם בחומר חיטוי, וללבוש כובע, חלוק, כפפה , וכיסוי לנעלים. וגם אינם רשאים להכניס מזון, וחדר האוכל לא ממוקם בסמוך לחדרי הייצור, כך, שאין כמעט כל סבירות, שיהיה איזה זליגה של מאכל אסור, לזה של יצור הפסטה.

ולכן הרב החל מיד להתמקד רק בייצור הספגטי והפסטה הנעשה לרוב מקמח סמולינה המופק מחיטת הדורום, שהוא מין סוג של חיטה משובחת, המתאימה באופייה ליצור הפסטה, החיטה הזאת מצויה באזורי איטליה, טורקיה, אגב, כשמדובר במפעלים בסדר גודל שכזה, בדרך כלל  הספקת חיטת הדורום למפעל תהיה משטחי גידול הקיימים באזור, ולכן בעיית האיסור ה”חדש”, שהרב תכנן לבדוק מיד בתחילה, נפתרה עוד בטרם שהרב חקר אודות המפעל, שהרי באותם האזורים, זמן הזריעה, לרוב הוא בין החודשים ספטמבר נובמבר, ואילו הקצירה באזור החודשים מאי יוני, אולם משתנה מאזור לאזור, אבל בדרך כלל הקציר יהיה רק באזור חודשי הקיץ, ואם כך מובטח לנו שבט”ז בניסן התבואה כבר השרישה ויצאה מאיסור חדש.

אלא מה שנותר לרב לבדוק, מי מנפה את הקמח, ומה הם חומרי הגלם, וכיצד מתבשלת הפסטה, ומה קורה עם ההפרשת חלה, טוב את זה האחרון לא צריך לבדוק, לא רק בגלל שפסטה מבשלים, אלא בגלל עצם העובדה שהמפעל בבעלותו של גוי הפוטר את המוצר מהפרשת החלה…

אבל כדי לתת תשובה לכל הבעיות האחרות, צריך בשביל זה להכיר במעט את הליך ייצור ….

את החיטה מן השדות, מבאים לסילואים ענקיים מאד הנמצאים בשטחי המפעל, אך קודם לכן, כאשר עוברת החיטה מהמשאית לסילו, עוד בשלב הראשון, נעשה לחיטה ניקוי מאבק קש ואבנים באמצעות מטהר אויר בשיטת ניקוי יבש. וכמו כן נערך מיון להוצאת חיטה נגועה. ובנוסף עוברת החיטה ארבע שלבים של ניקיון במים קרים, במכונות צנטריפוגה, מלבד זה שהחיטה עוברת קילוף באמצעות הברשה, כך שכמעט אין מצב שיאחסנו בסילוא חיטים נגועות או מתולעות.

מהסילוא מעוברות החיטים למכונות הטחינה על ידי צינורות הובלה רחבים. לאחר הטחינה, מוסע הקמח בתוך צינורות לנפות הצנטריפוגליות, הליך הניפוי נעשה באמצעות ארבע נפות צנטריפוגליות, בצפיפות די סבירה, אלא שעדיין יש מקום לחוש, אולי הנפות עצמם הם מקור לחרקים, כי מי יודע מתי גוף הנפה הפנימי עבר ניקוי יסודי והלכתי.

אך כדי לפתור את החשש הזה, כנראה מסתמכים על פעולת לישת הבצק ועשיית צורת הספגטי, כי מיד לאחר שנופה הקמח, בנפה האחרונה הסמוכה מאד, למכונות האקסטרוברט נכנס הקמח הישר לתוך מכונת אקסטרוברט גדולה מאד, העושה כמה פעולות, כי בקדמת המכונה ישנו מלוש הלש לישה ראשונית את הקמח עם המים, ותוך כדי לישה נדחף הקמח באמצעות חלזון לתוך צינור, בראשו של הצינור ישנם חורים קטנים מאד, שמבעדם הבצק צריך לצאת, ניתן לבד להבין איזה לחץ דחיסה צריך בשביל זה, אבל לא די בכך, מול אותם החורים, ישנו שוב כמין מחסום, שגם הוא מנוקב בחורים בצורה חלולה היוצרת את צורת המקרוני החלול, אך החורים הללו אינם ממש מול אותם חורים של השלב הראשון, ומאידך הם מאד סמוכים, כך שרמת הדחיסה היא גבוהה מאד, מחמת כל הפיתולים והחורים הקטנים שאותם הבצק צריך לעבור, הפעולה הזאת גורמת לכל הבצק לעבור לישה חזקה מאד, שגם אם היה בה איזה שהיא חיטה שלמה, או כל משהו אחר הוא מיד נמס ונימוח, וזאת גם הסיבה שהבצק של המקרוני (ספגטי) כזה חלק ויציב, ואפילו חלול. ניתן להבין, שאם הפעולה הזאת ממחה וממיסה את כל חלקי הבצק, בוודאי שהיא גם טוחנת לעפר דק כל חרק או תולעת שנכנסה בשוגג לבצק, ואם כך, גם אם היו תולעים בקמח הרי שהם נטחנו לעפר ונתבטלו ברוב הקמח,

ולסיום- נכון , שבסוג הזה מערבים רק קמח ומים, מבלי שאר תוספים של חומרי גלם בעייתים, אבל עדיין ישנו נידון ענק, כיצד מתירים למפעלים של הגויים לבשל ולאפות ולהכין את הפסטה, עד כדי ייבוש של הבצק לצורה של ספגטי, מבלי לחשוש לאיסור בישול גויים, אבל את הנידון הזה נצטרך לשמור לפעם הבאה אי”ה….

עשוי לעניין אותך

לאחר הפסח תשע”ט

מעבר לסרגל הכלים